Čína, Tibet 2011
Čína, Tibet 2011.
V letním paláci.
Kamenná loď císařovny Cixi Vstup do parku Beihai Kruhový oltář
Program cesty po Číně
Malá cesta velkou Čínou – mezi Pekingem, Tibetem a Hongkongem – 5. října – 23. října 2011
Čína je veliká a obdivuhodná země se sáhodlouhou, pestrou historií. Každá epocha zanechala v zemi svoje výrazné a často unikátní stopy. Neméně pozoruhodná, zvláštní a rozmanitá je také čínská krajina od mohutných řek k vysokým horám, od tropických lesů po pouště. Je obtížné sestavit poznávací trasu tak, aby návštěvník shlédl co nejvíce a z pestré palety zážitků si odnesl alespoň rámcovou představu, co znamená slovo Čína. Snad se tomuto cíli následující náročná trasa alespoň trochu přiblíží.
Den 01 - 5.října 2011 – Odlet z Prahy v 11,30 hod. Přílet do Helsink ve 14,40 hod., přestup na let do Pekingu. Odlet v 18,05 hod.
Den 02 – 6. října 2011 - Přílet do Pekingu v 6,55 hod. Po pasových a celních formalitách odjezd k Letnímu paláci. Letní palác sloužil císařům dynastie Qing jako útočiště před letním vedrem. Nejnovější přestavby jsou spojeny s císařovnou Cixi (1861-1908). Dominuje Hora dlouhého života s pagodou Buddhovy vůně, Dlouhá chodba (728 metrů) s více než 14.000 malbami a Zahrada ctnosti a harmonie s třípodlažní stavbou opery. Součástí prohlídky je plavba přes Kunmingské jezero. Odjezd na oběd. Projížďka rikšami jednou z mizících pekingských uliček - hutongem s návštěvou typického obydlí a Bubnové věže. Chrám nebes je jedním z nejrozlehlejších chrámových komplexů a příkladem harmonie a symboliky čínské architektury. Zde se císař modlil při zimním slunovratu. Hlavní části spojuje Most rumělkových schodů – Síň modliteb za dobrou sklizeň se zdobenými pilíři, Císařská nebeská klenba a kruhový oltář. Příjezd do hotelu na ubytování, večerní samostatná možnost návštěvy tzv. Silk Marketu. Nocleh.
Den 03 – 7. října 2011 - Procházka parkem Beihai, bývalou císařskou zahradou s Nefritovým ostrovem s Bílou dagobou z roku 1651. Plavba přes jezero, zastávka u tzv. Dračí zdi. Návštěva čínské čajovny, seznámení s několika druhy čaje, způsobem podávání, též možnost nákupu. Oběd. Zakázané město – komplex, dokončený roku 1420, odkud vládlo 24 císařů po bezmála 500 let. Nyní zní oficální název Palácové muzeum, zpřístupněné 1949 veřejnosti. Prohlídku ukončíme na náměstí Tian’anmen s novodobými budovami Velké síně lidu a Národního muzea a s centrálním mauzoleem Mao Zedonga. Za pozůstatky bývalých hradeb, bránami Qianmen a Jianlou leží staré čtvrti Dazhalan a Liulichang, podléhající postupné rekonstrukci. Přesto zde ještě najdeme úzké uličky s původními domky a obchůdky. Odjezd do hotelu na nocleh.
Den 04 – 8. října 2011 - Stadiony Olympijských her 2008 jsou rozesety po celém městě, jádro však tvoří několik působivých staveb – tzv. vlaštovčí hnízdo – Národní stadion, vodní kostka – plavecký stadion a další. Cesta k hrobkám mingských císařů. Třináct hrobek, přístupných tzv. Cestou duchů je rozeseto na ploše 40 km², Changling – hrobka císaře Yongleho se Sálem zvláštní přízně a sbírkou pokladů, Dingling – s jedinou přístupnou pohřební komorou císaře Wanliho, Posvátná cesta (též Cesta duchů) s lidskými i zvířecími sochami. Cestou oběd, spojený s návštěvou výrobny smaltovaných váz nebo dílny na zpracování nefritu (oboje na nákup drahé, ale technologicky zajímavé). Příjezd k Velké čínské zdi, symbolu odloučenosti Číny. Spojená v jeden celek za císaře Shihuangdiho (221-210 př.n.l.), část u Pekingu rekonstruovaná za dynastie Ming (1368-1644), kdy vznikly i typické strážní věže. Volný čas k náročnému pěšímu putování – místy je zeď velmi strmá - po středové cestě a schodištích rekonstruovaného úseku v průsmyku Juyongguan. Odjezd na nocleh do města Datong, cca 4 hodiny jízdy.
Den 05 – 9. října 2011 - 200 km západně od Pekingu leží posvátná taoistická hora Hengshan, na kterou tradičně vystupovali císařové. Nad řekou Heng se tyčí visutý chrám Xuan Kong Si. Budovy, přilepené ke skalní stěně a podpírané štíhlými dřevěnými sloupy vznikly z přírodních jeskyní, k nimž přibyla dřevěná průčelí. Jsou propojeny chodbami a mosty, uvnitř sochy konfuciánských, buddhistických a taoistických božstev. Oběd v městě Datong nebo okolí. O 80 km dále leží Yungangské jeskyně, vyhloubené do pískovcového útesu. Je to jeden z nejvěhlasnějších výtvorů buddhistického umění.Více než 51.000 soch vzniklo v letech 453- 494 n.l. (dynastie severní Wei), patrné jsou helénské, perské, středoasijské i indické vlivy. Největší socha měří 17 m. Přístupných je 20 jeskyní, atraktivní především č.5, 6 a 20. Prohlídka centra Datongu podle dostupného času, především Jiulongbi, Zeď devíti draků z 13. stol. Odjezd autokarem do Pingyao s balíčkem k večeři. Pozdní příjezd a ubytování Pingyao.
Den 06 – 10. října 2011 - Město Pingyao, pokladnice architektury z doby Ming je obehnané jednou z mála neporušených hradeb, ulice lemuje bezpočet tradičních čínských budov, soudních dvorů, chrámů a starobylých obchodů. "Díky" hospodářskému úpadku města se zachoval jeho starobylý ráz. Oběd. Odjezd 20 km na sever do bývalého sídla kupecké rodiny Qiao (Qiao Jia Dayuan). Honosný dům s mnoha dvorky, 313 místností představuje ukázku harmonické architektury, obehnané 10 m vysokou opevněnou zdí. Odjezd na nocleh do města Taiyuan.
Den 07 – 11. října 2011 - Ranní odlet do Xi'anu. Návštěva dílny k seznámení s technologií výrovy terakotových figur. Terakotová armáda byla objevena až roku 1974. Měla chránit hrobku Shihuangdiho, který Čínu před 2200 lety sjednotil. Ve třech jamách bylo odkryto přes 7000 vojáků, lučištníků a koní. Každý bojovník byl původně polychromovaný a má osobitý výraz tváře. 1,5 km západně se zvedá dosud neprozkoumaný kopec, snad mohyla císaře. Poblíž byly objeveny dva bronzové válečné vozy v položivotní velikosti, nyní ve výstavní síni.Přesun 120 km k úpatí hoty Huashan na večeři a ubytování.
Den 08 – 12. října 2011 - Hora Huashan je z pěti posvátných taoistických hor v Číně nejvyšší (2610 m.n.m.), charakterizovaná prudkým stoupáním, strmými průrvami a nádhernými výhledy. Po brzké snídani výjezd lanovkou na severní vrchol, který se nachází ve výšce 1551 m.n.m. Seznámení s možnostmi pěších túr po vrcholcích hory včetně výstupů po strmých žebřících a úzkých lávkách (na vlastní nebezpečí). Balíček k obědu sebou. Odpoledne sjezd lanovkou na úpatí hory, odjezd do Xi'anu na večeři a nocleh.
Den 09 - 13. října 2011 - Xi’an byl v průběhu 4000 let sídelním městem jedenácti dynastií, vrcholného rozkvětu dosáhl za Tangů (618 – 907). Z památek vynikají neporušené městské hradby o obvodu 14 km. Na opevnění, vysoké až 18 metrů lze vystoupit a projít se po valech. Muzeum Lesa stél v blízkosti Jižní brány s více než tisícovkou stél, nejstarší jsou z éry Han (206 př.n.l.-220 n.l.). Zajímavá je tzv. daquinská nestoriánská deska z roku 781. Zvonová věž se sbírkou zvonů, zvonkoher a hudebních nástrojů. Velká mešita, pojatá v čínském duchu. Taoistická svatyně Chrám osmi nesmrtelných. Malá pagoda divoké husy, vysoká 43 metrů z období dynastie Tang, schrána na sútry, dovezené z Indie roku 709 n.l. Velká pagoda divoké husy, Dayanta z roku 652 n.l., vysoká 64 metrů. Možnost vystoupit na vrcholek. V průběhu dne oběd, nocleh Xi’an.
Den 10 - 14. října 2011 - Ranní odjezd na letiště a přelet do města Xining, 2275 m.n.m. Před obědem prohlídka chrámu Ta Er, posvátného místa sekty žlutých klobouků tibetského lamaismu, která se postupně stala vládnoucí sektou v Tibetu a byla pod ochranou čínských císařů. Zde bylo rodiště jejího zakladatele Songkapy. Nespočet modliteben, pagod a uměleckých děl. Oběd, prohlídka města s největší, novodobou mešitou v Číně. Večeře, transfer na nádraží k nástupu do tibetského expresu. Vlak, odjíždí pozdě večer, nocleh v lůžkových vozech.
Den 11 - 15. října 2011 - Brzo ráno vlak přijíždí do města Golmud, 2808 m.n.m., odkud začíná stoupání přes pohoří Kunlunshan na tibetskou náhorní plošinu a celodenní jízda do města Lhasa. V průběhu jízdy vlak překoná nejvyšší železniční průsmyk na světě, Tanggula, 5072 m.n.m. a nejvýše položený železniční tunel, Fenghuoshan, 4905 m.n.m. Polovina délky tohoto úseku je postavena na věčně zmrzlé půdě, z 80% leží trať výše než 4000 m.n.m. Vlak je vybaven kyslíkovými generátory, které zvyšují obsah kyslíku ve vzduchu na 25%, navíc jsou k dispozici osobní dýchací přístroje. Celý úsek Golmud – Lhasa měří 1142 km a vlak ho zdolá za 14 hodin. Střídají se scenérie zaněžených horských vrcholků, říčních údolí a vysokohorských stepí. Pozdní večerní příjezd do města Lhasa, 3658 m.n.m., transfer na nocleh. Tento den není žádná strava, možnosti jsou buď v jídelním voze vlaku nebo nakoupit před odjezdem z Xiningu.
Den 12 – 16. října 2011 - Lhasa je od 7.stol. hlavním městem Tibetu. V nejvyšším bodě, na pahorku Marpo se vypíná palác Potála. Má třináct pater, více než tisíc místností a byl rezidencí dalajlámy. První palác byl postaven již roku 631, současný komplex má podobu ze 17.stol. Vynikají kaple 13.dalajlámy se stúpou, pokrytou zlatem a drahokamy, vysokou téměř 13 metrů, trojrozměrná, detailně propracovaná mandala paláce, pokrytá vzácnými kovy a drahokamy a zlaté střechy kaplí. Oběd. Centrem Lhasy je chrám Jokhang. Byl založen roku 639 jako relikviář pro sochu Buddhy, věno nepálské princezny Bhrkutí. Byla sem přemístěna i socha Šakjamúniho, nejuctívanější podobizna v celém Tibetu. Chrám je nezapomenutelný neustálým shonem, máslovými lampami a vůní kadidla. Vyniká Čänräzigova kaple s obrovskou sochou boddhisattvy soucitu a vnitřní svatyně s mnoha významnými sochami. Jokhang je obklopen nejrušnější čtvrtí Lhasy, Barkhorem. Mnohé budovy pocházejí až z 8.stol.n.l.. Nacházejí se zde obytné komplexy, bývalé úřadovny, bývalý domov 5.dalajlámy, staré svatyně, klášter Meru Ňingwa z 9.stol., trasu lemují trhové stánky, celou oblastí se line vůně jačího másla, v kamenných vykuřovadlech se pálí jalovcové keře. Odpoledne klášter Sera, který byl založen v 15.stol. řádem Gelugpa. Aktivita je soustředěna ve třech kolejích. Součástí je Cchogčchen s thanhgkami (buddhistické svinovací malby) v celé délce stěny. Většinou se poštěstí být přítomen vehemenhtní diskusi mladých mnichů na nádvoří jedné z kolejí. V průběhu dne oběd a večeře.
Den 13 - 17. října 2011 - Norbulingka (Park klenotů) byl letním palácem dalajlámů. Zahrnuje několik paláců, kaplí a dalších objektů, pocházejících z roku 1755 až 1954 – Letní palác, určený pro posledního dalajlámu. Odjezd ke klášteru Samjä s pravidelným architektonickým řešením, bohatstvím náboženských klenotů a jedinečnou polohou. Je nejstarším klášterem v Tibetu. Součástí cesty je přívoz přes mohutnou řeku Yarlung. Balíček k obědu, návrat do Lhasy na večeři a nocleh
Den 14 – 18 října 2011 - Po snídani odjezd z hotelu se zavazadly. Historické místo Yumbulakhang bylo sídlem yarlungských králů po více než 200 let, možná bylo založeno už prvním tibetským králem ca. 130 př.n.l. V sousedním údolí leží Chongye, pohřebiště yarlungských králů, nízké zemní mohyly.V průběhu dne oběd, transfer přímo na letiště a odlet do města Chengdu na nocleh.
Den 15 – 19 října 2011 - Ranní odjezd k návštěvě chovné stanice pandy velké, kde již odchovali na třicet mláďat. Kromě těchto symbolů ohrožené přírody zde jsou i poněkud méně vzácné pandy červené. 154 km od Chengdu leží Leshan, kde se na soutoku tří řek zvedá kolosální, 71 m vysoký Buddha, vytesaný do pískovcové skály. Autor – mnich Haitong roku 713 n.l. Kolem něj a na sousedním pahorku vznikly další chrámy, vše nyní na listině UNESCO. Až k Buddhovým chodidlům vede úzké a strmé schodiště devíti ohybů, nedaleko jsou mahaoské jeskynní hrobky z období východních Wei (25-220 n.l.), ke kopci na druhé straně řeky lze dojít přes elegantní most Haoshangqiao. Nejlepší pohled na komplex se naskýtá z říčního člunu. V průběhu dne oběd. Příjezd na letiště, odlet večerním letem do Guilinu na nocleh.
Den 16 – 20 října 2011 – Guilin leží v centru krasové krajiny jihozápadní Číny. Husté „kamenné lesy“ a obrovské krasové kužely a věže pokrývají polovinu provincie. Mimořádně vysoká vápencová vrstva místy zvětrala až na úroveň břidlice. Mezi útvary, až 300 m vysokými se krajinou jako z čínských maleb klikatí řeka Li, po níž plují výletní lodě. Plavba trvá asi 6 hodin, součástí je oběd. Kromě skalních útvarů s názvy „Stojan na štětce,“ „Dračí hlava“ apod. je možno pozorovat vesničany na úzkých bambusových vorech. Cíl v malebném městečku Yangshuo. Odpoledne projížďka na kolech okolní krasovou krajinou s místním průvodcem a poté plavba na voru po ještě krásnější řece Yulong. Večer možnost pozorovat rybolov pomocí cvičených kormoránů (nezahrnuto). Nocleh v Yangshuo.
Den 17 – 21 října 2011 – Pozemní návrat do Guilinu se zastávkou v parku Shangri-La. Krasová krajina s plavbou loďkami kolem modelových staveb menšinových národností a jeskyní, krytý most větru a deště, ukázky rukodělných výrobků. Jeskyně rákosové flétny vyniká bohatou krápníkovou výzdobou včetně tzv. Manhattanu. Návštěva továrny na zpracování hedvábí s prezentací hedvábného quiltu. V průběhu dne oběd, transfer na letiště, odlet do Hongkongu na ubytování.
Den 18 – 22. října 2011 – Hongkong, bývalá britská kolonie, nyní součást Číny se zvláštním statutem (platí zde odlišná měna, hongkongský dolar) vyniká moderní architekturou, ale i krásným prostředím na ostrovech a přilehlém pobřeží. vyjížďka na Victoria Peak s vyhlídkou na jádro města, cesta ozubnicovou lanovkou, procházka centrem v okolí Statue Square, plavba přívozem do Kowloonu s procházkou po Třídě hvězd a kolem hodinové věže, cesta lanovkou na ostrov Lantau s klášterem Po-Lin a gigantickou Buddhovou sochou. Transfer na letiště. Odlet do Prahy krátce po půlnoci.
Den 19 – 23.října 2011 – Dopolední přílet do Prahy
Video - Plavba po řece Li-Ťang z Guilinu do Yangshuo
Plavba po řece Li-Ťang z Guilinu do Yangshuo
Video sestřih z dech beroucí plavby po řece Li-Ťang v Číně v provincii Guangxi. Plavba je dlouhá celkem 86 km, pluje se lodí po řece Li-Ťiang z Guilinu (Kuej Lin – v překladu „Les osmantů“ ) do městečka Yang – Shuo (Jang – Šuo). Loď pluje po této trase zhruba 6 hodin.
Video - Na kolech po Yangshuo, plavba na bambusových vorech - řeka Yulong
Yangshuo.
Podívejte se, jak jsme se pohybovali na kolech po městečku Yangshuo a jeho okolí. Jde o následující část naší výpravy po úchvatné plavbě řekou Li. Nabízí se tady nádherná podívaná. Jste zde jako v pohádce. A my se vydali další část okolí poznat na kole. Průjezd přes město v rušném provozu vyžaduje opravdu kus odhodlání a odvahy. Ale stojí to zato! Jen vyjedete z města, pohybujete se mezi rýžovými políčky a na vámi se tyčí vápencové homolovité kopce. Odměnou nám pak napůl cestě tam a zpět byla plavba na bambusových vorech na řece Yulong.
Yangshuo leží asi 75 km jižně od Guilinu (Kuej-lin), hlavního města jihočínské provincie Guangxi (Kuang-si). Provincie Guangxi se nachází poblíž vietnamských hranic. Asi miliónů obyvatel tvoří národnostní menšina Zhuang (Čuang) a dále zde žijí také národnostní menšiny Yao(Jao) a Miao.