Program naší cesty po Ománu v roce 2019
Zkrátka – pokud do Arábie, pak do Ománu!
1. den, 5. dubna, pátek – Odpolední odlet z Prahy letem Qatar Airways do Doha, přílet kolem půlnoci.
2. den, 6. dubna, sobota – přestup na let do města Salalah (Zářící) na jihu Ománu, hlavního města vůní. Přílet v brzkých ranních hodinách. Odjezd k hrobce biblického Joba, uznávaného též islámem nad městem. Pokračování k pláži Mughsayl z bělostného písku, lemované útesy. a k přilehlým útesům Marneef a „mořským gejzírům“ – otvorům, z nichž tryská při příboji mořská voda. Základní informace o kadidlových stromech, seznámení s rituálem zpracování pryskyřice a poznání stromů v horách nad městem. Podle času návštěva jednoho nebo více súků (s kadidlem, se zlatem, s řemeslnými výrobky). Nocleh v Salalah, Samaharan Tourist Village.
3. den, 7. dubna, neděle – Návštěva sídla Khor Ruri, chráněného na seznamu UNESCO (součást Kadidlové stezky). Součástí jsou ruiny antického opevněného města Sumhuram ze 3. stol. př. n. l., kdysi významného přístavu. Součástí areálu je rozlehlá laguna. Zelené údolí Wadi Darbat s přirozenou tufovou přehradou a stometrovým vodopádem. Hrad Taqah z 19. stol. (poměrně mladý v porovnání s dalšími) má v některých místnostech zajímavý mobiliář. Rybářská vesnice Mirbat, kdysi rovněž významný přístav. Dnes je věhlasná svými koni a obchodem s kadidlem, kotví zde tradiční lodě dhow. Přesun na letiště, odlet pozdním večerním letem do Muscatu, nocleh Somerset Panorama.
4. den, 8. dubna, pondělí – Odjezd k propasti Bimmah. Dno bývalé jeskyně zaplnila průzračná, lehce slaná voda (40 m průměr, 20 m hloubka, schody, možnost vykoupání). Wadi Ash Shab je považováno za nejkrásnější vádí v Ománu. Bazénky, vodopády, bohatá zeleň, pěší vycházka. Blízké Wadi Tiwi je podobné, ale širší a pohodlnější, i zde bude možnost se vykoupat. Pokračování k sídlu Qalhat s mauzoleem panovnice z 13. stol., Bibi Maryam. Přístav Sur, snad rodiště Sindibáda. Zde se dosud vyrábějí tradiční obchodní lodě dhow. Odjezd k nedaleké skryté zátoce, kam za soumraku želvy připlouvají klást vejce. Ubytování Turtle Beach Resort.
5. den, 9. dubna, úterý – Ráno před snídaní před rozbřeskem druhý výlet do laguny se snahou o pozorování žel(e)v s větší šancí spatřit čerstvě vylíhlé želvičky cestou do vody. V Ománu je možno pozorovat pět ze sedmi druhů mořských želv, na pláži Ras Al Jinz je to především kareta obrovská. Další nádherné hluboké údolí s jezírky, tůňkami a datlovými palmami, Wadi Bani Chálid. Výlet do pouště Wahiba. Skutečná písečná poušť o rozloze 180 x 80 km s vysokými dunami. a setkání s rodinou beduínů. Fakultativní projížďka v džípech po písečných dunách, nocleh v pouštním táboře ve stylu tradičních beduínských obydlí, Arabian Onyx Camp.
6. – 7. den (konkrétní rozdělení na dny podle aktuální logistiky), 10. – 11. dubna, středa a čtvrtek – Prastaré město Ibra, obklopené tmavě hnědými horami na staré karavanní cestě se zachovalými domy bohatých obchodníků a dvěma starými čtvrtěmi. Nizwa v zelené oáze, největší sídlo ve vnitrozemí s největším zavlažovacím kanálem, Daris. Pěstuje se zde 40 druhů datlových palem. Působivé opevnění s kulatou pevnostní věží 40 m vysokou s výhledem a tradičním súkem. Výjezd na nejvyšší horu Ománu, Jebel Shams, 3048 m. n. m., kde na vrcholku stojí naše ubytování, Jebel Shams Resort (2 noclehy). Vápencová hora je obklopena soutěskami, stržemi a výšinami. Výhled na hluboký kaňon Wadi Ghul s opuštěnou vesnicí na hraně. Návštěva prastarých záhadných staveb, zvaných včelí úly. Pravděpodobně hrobky z 1. až 3. tisíciletí př. n. l. Další velmi stará pevnost ve městě Džabrín vyniká elegancí a důmyslnou výzdobou stropů, místnosti jsou vybaveny nábytkem. Plošina Saiq, kde v dubnu probíhá sběr horských růží. Odrůda „růže damascénská“ se pěstuje na umělých terasách a květy se využívají v parfumerii. Shlédnutí důmyslného zavlažovacího systému faladž.
8. den, 12. dubna, pátek – horská túra (cca 2,5 hod., 3,5 km, převýšení 100 m) do opuštěné vesnice As Sab s kamennými domy a terasovými zahradami. Kdysi zde 15 rodin pěstovalo různé plodiny, dnes zde nikdo nežije. Vesnice leží na hraně kaňonu, zvaného „Grand Canyon Arábie.“ Wadi Nachr je hluboký kaňon, ležící pod nejvyšší horou Ománu. Samotná trasa se nazývá „Procházka po balkonu“ kvůli hlubokým výhledům. Po horské túře dojezd do Muscatu na nocleh, Somerset Panorama.
9. den, 13. dubna, sobota – velmi brzký transfer na letiště a odlet do sídla Khasab na poloostrově Musandam, který je oddělen od zbytku Ománu územím Emirátů. Rozeklaný poloostrov, bohatý na zvířata, ptáky a ryby vybíhá v nejužším místě do Hormuzské úžiny. Hory se tyčí přímo z moře. Horské safari plné serpentin do hor Džebel Harim (hora žen, 2087 m. n. m.), návštěva staleté vesnice s jedinečnými domy „Bait al Qufl,“ z vápencových desek a částečně zapuštěnými do země. Khalidyia s bývalým pramenem, akáciemi a datlovými palmami. Nocleh Musandam, Atana Musandam.
10. den, 14. dubna, neděle – Plavba na tradiční lodi dhow. Hluboký strmý fjord Khawr Ash-Sham s několika ostrůvky v klidné vodě a rybářskými vesnicemi na pobřeží. Velká šance na pozorování delfínů indočínských, kteří vyhledávají zdejší zátoky a motorové čluny. Zakotvení u Telegrafního ostrova (Britové zde postavili telegrafní stanici roku 1864), kde jsou dobré podmínky pro šnorchlování na korálovém útesu a ostrova Seebi pro plavání, koupání a šnorchlování. Návrat na nocleh.
11. den, 15. dubna, pondělí – ráno přelet do Muscatu, odpolední prohlídka hlavního města Ománu mezi horami a mořem. Prostorné, dobře naplánované město, kde se mísí historie a současnost. Projížďka ministerskou čtvrtí, výhled na sultánův palác ze sedmdesátých let, prohlídka zdejší opery, dokončené roku 2011, mimořádné architekturou i akustikou. Bude-li večer představení, bude možno fakultativně je navštívit. Staré pevnosti Džalali (postavená Portugalci) a Mirani, staré město s malebnými uličkami. Nocleh Somerset Panorama.
12. den, 16. dubna, úterý – dokončení prohlídky hlavního města včetně mešity sultána Kábuse, dokončené roku 2001, jediné mešity v Ománu, přístupné turistům. Mešita, obložená mramorovými deskami pojme až 20 tisíc věřících, perský koberec váží 21 tun. Súk Mutrakh, největší v celém Ománu s tradičními arabskými obchůdky – kadidla, koření, handžáry aj. Obchod Amouage ve čtvrti Sabco s těmi nejluxusnějšími parfémy. Odpolední volno až k času přesunu na letiště pozdě večer – procházka po půvabném nábřeží, nákupy, návštěva kaváren až do pozdního večera.
13. den, 17. dubna, středa – Po půlnoci odlet přes Doha do Prahy, předpokládaný přílet ve 13,10 hod. našeho času.